БЕРШАДЬ - МОЯ БАТЬКІВЩИНА!!!
Бершадський район Вінницької області
Вітаємо на сайті міста Бершадь
WELCOME TO BERSHAD!!!

www.bershad.com.ua
Bershad фото Бершадь
ФОТО | ФОРУМ | ЗНАКОМСТВА | ОГОЛОШЕННЯ | БЕРШАДСЬКИЙ КРАЙ | ГОСТЬОВА | НА БЕРШАДЬ;-)
Україна,Вінницька область,Бершадський район,Бершадь / Ukraine,Vinitsa region,Bershadskiy district,Bershad!
.: ІНЕРАКТИВ :.
ФОТО БЕРШАДІ
ВІДЕО БЕРШАДІ
ПОГОДА В БЕРШАДІ
БЕРШАДСЬКІ ПЕЙЗАЖІ
БЕРШАДСЬКИЙ ФОРУМ
ДОШКА ОГОЛОШЕНЬ
СЛУЖБА ЗНАЙОМСТВ
ГОСТЬОВА КНИГА
КАРТА БЕРШАДЬ
ГОРОСКОПИ
.: МІСТО БЕРШАДЬ :.
Спортивні досягнення
Промисловість району
Сільське господарство
Бершадь туристична
Про місто Бершадь
Історія м. Бершадь
Культура району
Медичні заклади
Освітні заклади
Фірми Бершаді
Вихідці з Бершаді
Про Бершадь пишуть
План закупівель 2012
Фотоальбом Бершаді
Бершадський край фото-архів
ДОПОМОГА В АТО
Запрошення на службу в армії за контрактом
.: ДОВІДНИКИ :.
Храми району
Пам'ятки історії
Пам'ятки археології
Пам'ятки архітектури
Підприємства району
Телефонний довідник
Графік руху автобусів
Сільські ради району
.: ПОСЛУГИ :.
Комп'ютерний магазин
Фото на замовлення
Відновлення даних
Розробка сайтів
Forex club in Bershad
.: ПРО САЙТ :.
Реклама на сайті
Наші проекти
Засновники
Статистика
Спонсори
Новини
Проект "Міста України"
.: НАША КНОПКА :.
Бершадь
Державна податкова Адміністрація Бершадь

Інформація про с. Сумівка Бершадського району

село Сумівка

Країна Україна
Область Вінницька область
Район/міськрада Бершадський район
Рада Сумівська сільська рада
Код КОАТУУ 520485003
Картка на сайті ВР Сумівка

Основні дані
Засноване 1629
Населення 1184
Площа 24,41 км?
Густота населення 48,5 осіб/км?
Поштовий індекс 24410
Телефонний код +380 4352
Географічні дані
Географічні координати 48°29?14? пн. ш. 29°29?35? сх. д. (G)Координати: 48°29?14? пн. ш. 29°29?35? сх. д. (G)
Середня висота
над рівнем моря 159 м
Водойми р. Південний Буг
Відстань до районного центру 18 км
Найближча залізнична станція Генріхівка
Відстань до залізничної станції 13 км

Місцева влада
Адреса ради 24410, с. Сумівка, вул. Радянська, 1; тел. 2-19-20
Карта

Су?мівка — село в Україні, в Бершадському районі Вінницької області.

Засноване 1629 на території Брацлавського воєводства Речі Посполитої, на правому березі р. Південний Буг.Зміст [сховати]
1 Географія
1.1 Історія
2 Етимологія
3 Історична географія
4 У складі Речі Посполитої
5 Гетьманська Україна
6 Знову у складі Речі Посполитої
7 У складі Імперії Романових
8 Доба УНР та Директорії
9 Перша присутність комуністів 1920–1941
9.1 Комуністичний Голодомор
9.2 Економічний визиск
10 У складі Румунії
11 Друга присутність комуністів 1944-91
11.1 Голодомор 1946–1947
11.2 Брежнєвщина
12 Духовне життя
13 Новий час
14 Населення
15 Відомі уродженці та нащадки уродженців Сумівки
16 Примітки
17 Посилання

[ред.]
Географія

Віддаль до районного центру — 18 км, до залізничної станції Генріхівка — 13 км. Сільраді підпорядковане с. Кошаринці.
[ред.]
Історія
[ред.]
Етимологія

Походження назви села Сумівки народні традиції пов'язують з дієсловом «сумувати» — мовляв, люди бідкалися на долю після погрому давноукраїнського містечка Красний Городок, який стояв на місці нинішнього села.

У польських документах 18 ст. зустрічається варіант «Сомувка», або «Сомовка». Міг існувати мікрогідронім р. Сомовка, який топоніміст Роман Захарченко пов'язує з цілою смугою гідронімів лісостепової зони України з коренем «сум», «сом».
[ред.]
Історична географія

Географічно село знаходилося на перетині двох магістральних шляхів: з центру Польщі до Кримського Ханства та з Константинополя, Молдовського князівства — до Московії. У Сумівці була облаштована переправа через р. Південний Буг для транзитного транспорту. Це обумовило швидкий розвиток села і пов'язаність з ним відомих історичних постатей 17 ст.
[ред.]
У складі Речі Посполитої

Заснування села (1629) відбувалося на тлі масової колонізації східної Вінниччини, яка протягом століть була буферною зоною між Степом та Галицько-Волинськими володіннями, а пізніше — Великим князівством Литовським. Один з імпульсів — перемога 1621 у Хотинській битві об'єднаної польсько-української армії над військами Османської імперії та гарантії військової безпеки середнього Побужжя.
[ред.]
Гетьманська Україна

1648 — населення Сумівки, як і більшість мешканців Брацлавського воєводства, покозачилося, взявши участь у Визвольній війні під проводом Гетьмана всієї України Богдана Хмельницького. Проте сама Сумівка не увійшла до складу Брацлавського полку, а сусіднього — Уманського.

1653 — через село проїжджає Патріарх Антіохійський Макарій, про що є згадка в щоденниковому записі його сина диякона Павла. В такий спосіб через сумівську переправу рухалося багато подорожніх, починаючи з північної Африки і закінчуючи Москвою. Також через село проїжджав посол Швеції до столиці Гетьманщини — місто Чигирин.
[ред.]
Знову у складі Речі Посполитої

1714 року полякам вдалося остаточно ліквідувати полковий устрій Правобережної України. Відтак, Сумівка перейшла зі складу Уманського полку до знов заснованого Брацлавського воєводства. У 1720-их роках місцева парафія була передана до складу Київської уніатської митрополії, а усі сумівські священики аж до 1794 року брали свячення у Радомишлі, де перебувала катедра уніатських митрополитів.
[ред.]
У складі Імперії Романових

Після розподілу Польщі 1793 року Сумівка анексована Російською імперією. 1794 року її включено до складу Брацлавської губернії, яке наступного ж року перейменоване у Брацлавське намісництво. У січні 1797 року Московія остаточно визначилася із адміністративним поділом колишніх земель Речі Посполитої і Сумівка на 120 років віднесена до складу Подільської губернії.

Станом на 1885 рік у колишньому власницькому селі Бершадської волості Ольгопільського повіту Подольської губернії мешкало 1346 осіб, налічувалось 170 дворових господарства, існували православна церква, постоялий двір[1].
[ред.]
Доба УНР та Директорії

1917 року Сумівка визнала владу УНР.

Село часто опинялося у прифронтових зонах, а також зазнавало наїздів різноманітних загонів — як проукраїнських, так і промосковських, більшовицьких. Тривала анархія та відсутність державної юрисдикції примусила селян відродити звичаєві традиції судочинства 17 столітті, а саме — суд вершила не державна влада, а сільський схід:Громада села Сумівки Ольгопільського повіту на Поділлі вчинила самосуд над злодієм-односельцем, і це дало позитивний результат, оскільки інші злочинці, боячись такої ж долі, утекли з села[2]

[ред.]
Перша присутність комуністів 1920–1941

Село насторожено прийняло окупаційну комуністичну владу з огляду на масові репресії та убивства односельчан. Проте саме тут досить рано організували т. зв. «калхоз» (1929) — колективне господарство із представником окупаційної влади на чолі (бойовик М. Лещенко, уродженець південно-східної України). У селі діяв активіст комуністичного руху П. Дроговоз. Відзначився особливим цинізмом у насадженні московських порядків, за що заохочений членством у т. зв. Всеукраїнському центральному виконавчому комітеті (ВУЦВК).
[ред.]
Комуністичний Голодомор

Село постраждало в наслідок акції геноциду українського народу, проведеного лідерами СССР (Й. Сталін, Л. Каганович тощо). Мешканці рятувалися річкою — виловлювали скойки (мідії), виварювали паски.
[ред.]
Економічний визиск

За неперевіреними даними з «Історії міст і сіл Українсько РСР», 1937 у селі організовано одну з перших у Бершадському районі жіночу тракторну бригаду (бригадир Є. Стешенко).

Позбавлені паспортів сумівці були вражені у правах на пересування, а також силувані до рабської праці у колгоспі «Нива».
[ред.]
У складі Румунії

Під час Другої Світової війни село перебувало під владою союзника гітлерівської Німеччини Сталін Йосипа Сталіна (1939–1941). З початком совєцько-німецької війни 1941, у селі ліквідована сталінська влада силами моторизованої бригади Угорської королівської армії. Згідно з Бендерським договором 30 серпня 1941, Сумівка разом з регіоном Трансністрія передана угорськими та німецькими військами під адміністративну владу Румунії.
[ред.]
Друга присутність комуністів 1944-91
[ред.]
Голодомор 1946–1947

Сумівці масово тікали у західні райони України, де комуністи не змогли організувати голодомор з огляду на війну з УПА. Утікачів виловлювали банди НКВД, доправляли назад, до Сумівки, на рабську працю в колгосп.
[ред.]
Брежнєвщина

У селі була розташована центральна садиба колгоспу імені Ілліча. У господарстві — 3807 га землі, у тому числі орної — 3053 га. Виробничий напрям — зернові, технічні культури, м'ясо-молочне тваринництво. Лідер ферми — Н.Гонтарук.

На початку 1970-их років у селі проживало 2,824 особи. Розвинена соціальна база: дитячі ясла, 8-річна школа, дві бібліотеки, клуб, дві стаціонарні кіноустановки, фельдшерсько-акушерський пункт. У цей же час виходить сумівська газета «Промінь комунізму».

У селі 52 члени партії «КПРС», 53 члени молодіжного комуністичного угрупування.
[ред.]
Духовне життя

1962 — у Сумівці зачиняють церкву Покрова Пресвятої Богородиці. У нарисі про громадських лекторів атеїзму с. Шляхова є розділ «Вже не гудуть дзвони». Там вихваляється масове закриття в Бершадському районі храмів, нав'язливі «домашні агітпункти» та ініціативи місцевих властей, спрямовані на створення перепон для релігійних громад. Предстоятеля церкви с. Теофілівка Миколи Ружавського «і сліду немає». Отож зрозуміло, через що в 1960–1962 рр. у 10 селах Бершадського району (Теофілівка, Тирлівка, Чернятка, Шляхова, Кошаринці, П'ятківка, Мала Киріївка, Якубівка, Дяківка, Сумівка) ліквідовано православні громади та закрито храми.

Пізніше жіноче населення вчинило опір спробі знесення сумівського храму. Зараз у церкві відновлено богослужіння, зведено іконостас, розписані стелі. Престольне свято — 14 жовтня, день Покрови Пресвятої Богородиці. Настоятель — о. Савва (Московська патріархія УПЦ). Богослужіння правиться винятково церковно-слов'янською мовою. 2010 року збудовано поруч Свято-Миколаївський (теплий) храм. Під час будівельних робіт виявлено масове поховання людей, яке пов'язують із спогадами про війни 17 століття. Репортаж про будівництво нового храму показав Перший національний телеканал.
[ред.]
Новий час

Абсолютна більшість мешканців села проголосували за відновлення державної незалежності України на референдумі 1 грудня 1991 року.

Село страждає від демографічної кризи, масової міграції до міст (Бершадь, Вінниця, Умань, Київ, Одеса, Балта).
[ред.]
Населення

Абсолютна більшість — українці. Поширені прізвища: Підлубний, Мартинюк, Дяченко, Маршук. У корінних сумівців присутній дако-романський та волоський тип облич. Явні впливи румунської народної культури на обряд хрестин, пострижин тощо. У говірці присутні риси румунської фонетики.
[ред.]
Відомі уродженці та нащадки уродженців Сумівки
Михайло Мартинюк, лісівник, інструктор Сумського обкому КПУ (1965-1972);
Віталій Підлубний, директор Сумського професійно-технічного училища №2;
Костянтин Підлубний, перший заступник прокурора Сумської області (2010-2011);
[ред.]
Примітки
^ рос. дореф. Волости и важн?йшія селенія Европейской Россіи. По данным обсл?дованія, произведеннаго статистическими учрежденіями Министерства Внутренних Д?л, по порученію Статистическаго Сов?та. Изданіе Центральнаго Статистическаго Комитета. Выпускъ III. Губерніи Малороссійскія и Юго-Западныя. СанктПетербургъ. 1885. — V + 349 с.
^ В. Лозовий. Селянська правосвідомість у добу української революції 1917-1921. ЦДАВО України.-Ф.1793.-Оп.1.-Спр.41.-Арк. 291, 417, 673.
[ред.].: БЕРШАДСЬКИЙ РАЙОН :.

Бершадь Устя Ставки М'якохід Баланівка Берізки-Бершадські Березівка Бирлівка Велика Киріївка Війтівка Вовчок Глинське Голдашівка Джулинка Дяківка Завітне Кидрасівка Кошаринці Красносілка Крушинівка Лісниче Лугова Мала Киріївка Маньківка Михайлівка Осіївка Поташня П'ятківка Романівка Серебрія Серединка Сумівка Теофилівка Тернівка Тирлівка Флорино Хмарівка Чернятка Шляхова Шумилів Яланець Ворони Жорняки Зелений Гай Кавкули Тартаки Чорна Гребля

.: СПОНСОР САЙТУ :. .: НАШІ ПРОЕКТИ :.
OLDI computers м. Бершадь Компютери в Бершади www.Bershad.com.ua
Бершадь Портал Бершадського району

Foto.Bershad.com.ua
Бершадь фото альбом Бершадського району

Forum.Bershad.com.ua
Бершадь форум Бершадського району

Love.Bershad.com.ua
Знакомства Бершадь

Ptica.Bershad.com.ua
ПАТ "Птахокомбінат Бершадський"

Med.Bershad.com.ua
Бершадський медичний коледж

AM.Bershad.com.ua
ПАТ Бершадське РП “Агромаш”

Spayk.Bershad.com.ua
ТОВ ВКФ "СПАЙК"

Eldikan.Bershad.com.ua
ПП "Елдикан"

Search.Bershad.com.ua
Бершадський Пошуковий сервер

News.Bershad.com.ua
Бершадський сервер новин
.: Курси валют :. .: Погода Бершадь :.
Курси валют Бершадь Погода в Бершаді Погода в Бершади
Погода в Бершаді
28.07.2017 фірмі OLDI computers -
виповнилось 14 років !!!

Адміністрація сайту вітає Магазин Компютерний центр !!!
www.oldi.com.ua

Україна,Вінницька область,Бершадський район,Бершадь - Ukraine, Vinitsa region, Bershadskiy district, Bershad city
ФОТО БЕРШАДІ | БЕРШАДСЬКИЙ ФОРУМ | ЗНАКОМСТВА БЕРШАДИ | БЕРШАДСЬКІ ОГОЛОШЕННЯ | БЕРШАДСЬКИЙ КРАЙ | ГОСТЬОВА | НА БЕРШАДЬ;-)
Населені пункти Бершадського району Місто Бершадь Села: Баланівка • Березівка • Берізки-Бершадські • Бирлівка • Велика Киріївка • Війтівка • Вовчок • Глинське • Голдашівка • Джулинка • Дяківка • Завітне • Кидрасівка • Кошаринці • Красносілка • Крушинівка • Лісниче • Лугова • Мала Киріївка • Маньківка • Михайлівка • М'якохід • Осіївка • Поташня • П'ятківка • Романівка • Серебрія • Серединка • Ставки • Сумівка • Теофілівка • Тернівка • Тирлівка • Устя • Флорине • Хмарівка • Чернятка • Шляхова • Шумилів • Яланець Селища: Кавкули • Партизанське • Устя • Яланець. БЕРШАДЬ-сайт міста Бершадь,Вінницька обл.,Україна